Jak żyć z kołataniem serca?

 

Kto z nas nie czuł przyspieszonego bicia serca? Doskonale znamy uczucie nierównego, nadmiernie szybkie lub nadmiernie silne, powodujące często dyskomfort bicie serca.  W zdecydowanej większości przypadków nie ma potrzeby panikować, palpitacja serca pojawia się u zdrowego człowieka pod wpływem działania czynników zewnątrz- i wewnątrzpochodnych.  Jeśli jednak kołatania stają się zbyt częste, zaburzają normalne funkcjonowanie, lepiej skonsultować się z lekarzem.

 

Palpitacje, powszechne i łagodne zjawisko

Palpitacje są zjawiskiem powszechnym i całkowicie łagodnym, jeśli serce jest zdrowe. W rzeczywistości, gdybyśmy nagrywali serce zdrowego człowieka, wykrylibyśmy nieprawidłowe i anarchiczne skurcze serca każdego dnia: jedna czwarta do jednej piątej populacji odczuwa je, inni nie. Nie wiemy, dlaczego niektórzy ludzie doświadczają ich bardziej intensywnie, ale pewne jest, że podniecenie, brak snu, mocny alkohol i lęk sprzyjają ich powstawaniu

 

Co to jest palpitacja?

Natura jest dobrze skonstruowana: twoje serce bije bez twojej troski i bez twojej uwagi... Bije miarowo z częstotliwością średnio 60–80 uderzeń na minutę, czyli od 30 do 42 milionów razy w roku. Ten nieprzerwany rytm generuje i utrzymuje węzeł zatokowy zlokalizowany w prawym przedsionku serca. To właśnie tu powstają impulsy elektryczne, dzięki którym komory serca kurczą się i tłoczą krew do wszystkich narządów naszego ciała. 

Kołatanie serca można podzielić na

 

Jednak serce czasem lubi poszaleć….nagle pojawia się nieprzyjemne uczucie, że serce bije zbyt mocno lub zbyt szybko, albo że jego praca jest nierówna, masz uczucie przeskakiwania, zatrzymywania.

To subiektywne i nieprzyjemne uczucie może być objawem chorobowym, ale często też pojawia się u osób zdrowych pod wpływem różnych czynników, takich jak:

 

Jak reagować w przypadku palpitacji?

 

Palpitacje: kiedy konsultacja?

Palpitacje serca należy w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem internistą, który zbada ciśnienie krwi i skieruje pacjenta do dalszej diagnostyki. Dzięki wykonaniu badania EKG może on wykluczyć lub potwierdzić arytmię.

Tagi