erecepty - krótki przewodnik po cyfrowym świecie

halodoctor

Czym są erecepty? Jest to elektroniczne rozwiązanie klasycznej, papierowej recepty, które do te pory otrzymywaliśmy od lekarza. Od 2018 roku jest to główna opcja wystawienia erecepty, aczkolwiek są wyjątki - m.in. dla osób, które nie chcą / nie mają możliwości skorzystania z Internetowego Konta Pacjenta (IKP), w takim przypadku lekarz wydaje pacjentowi tzw. wydruk informacyjny.

 

Jak działa cały system?

Aby otrzymać receptę należy po prostu odbyć wizytę lekarską - online bądź stacjonarnie. Lekarz na podstawie badana i wywiadu lekarskiego wystawi odpowiednie erecepty. Każda erecepta zawiera 4-cyfrowy kod, który należy podać w aptece. Dodatkowo farmaceuta będzie prosił o numer pesel, aby ‘dotrzeć’ do odpowiedniej erecepty. 1 erecepta = 1 lek, jeśli jest potrzeba na więcej niż jeden lek to lekarz wystawi kolejne erecepty – maksymalnie może wydać ich 5, w takim przypadku jest to tzw. pakiet recepcyjny. Ważność erecepty jest identyczna jak w przypadku recepty papierowej. Najczęściej jest to okres 30 dni, inne opcje są zależne od rodzaju leków i decyzji lekarza. Jeśli okres wykupu leków będzie się różnił od standardowego czasu 30 dni, lekarz na pewno o tym poinformuje a dodatkowo taka informacja będzie widnieć w podglądzie erecepty na IKP. Na Internetowym Koncie Pacjenta, będzie również widnieć informacja o dawkowaniu przepisanych leków, dlatego warto mieć aktywne konto na portalu.
 

Akceptowalność erecepty

erecepty w aptekach są akceptowalne bez względu na to czy zostały wystawione w wirtualnym gabinecie lekarskim czy podczas stacjonarnej wizyty. Rodzaj wizyty nie wpływa na ważność czy akceptowalność erecepty, jest to cały czas taki sam dokument. Coraz większą przychylność zyskują gabinety wirtualne, które pomagają pacjentom dzięki wizytom online. Podczas wizyty online erecepty na które leki otrzymasz to:

 

erecepty - zalety

Tagi