Blizny potrądzikowe

Wypukłe lub zapadnięte blizny... Istnieje wiele rozwiązań, mniej lub bardziej skutecznych, aby zmniejszyć piętno trądziku.

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków włosowych. Może utrzymywać się w wieku dorosłym. W przeciwieństwie do egzemy czy łuszczycy, może powodować trwałe blizny na twarzy, szyi czy klatce piersiowej.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są spowodowane przez zmiany zapalne w środkowej warstwie skóry, skóry właściwej. Mogą być trwałe, często wstydliwe, gdyż najczęściej umiejscowione są na twarzy. Początkowo przybierają barwę czerwoną lub różowawą, a następnie stopniowo bieleją.

Trądzik powoduje szereg zmian skórnych.

 

Czy niektóre skóry są bardziej narażone na ryzyko?

Część skóry, która jest cieńsza i mniej odporna, szybciej się odznacza, a zatem jest bardziej narażona na ryzyko powstawania blizn. Osoby z ciężkimi postaciami trądziku, takimi jak trądzik torbielowaty lub guzkowy, są również bardziej narażeni na ryzyko.

W przypadku trądziku z wykwitami ryzyko powstania blizn jest również większe. Osoby cierpiące na zaburzenie lękowe nie mogą się powstrzymać od kompulsywnego i obsesyjnego wyciskania i/lub drapania swoich skaz, co w przypadku trądziku zaostrza stan zapalny.

 

Co robić z bliznami?

Niezależnie od wieku i rodzaju zmian skórnych, zawsze najlepiej jest skonsultować się z dermatologiem. Tym bardziej, jeśli w rodzinie występuje ciężka historia trądziku. Trądzik to nie tylko kwestia wieku. Nie należy jej bagatelizować w okresie dojrzewania. Czasami obserwujemy bardzo ciężkie formy związane z uwarunkowaniami genetycznymi, które mogą uszkodzić skórę na całe życie. A im dłużej zmiany pozostają go na skórze, tym bardziej narażasz się na blizny, zwłaszcza na twarzy.

 

Zapobieganie trądzikowi, najlepsze rozwiązanie na blizny

Im cięższy jest trądzik i im później rozpoczyna się leczenie, tym większe jest ryzyko powstania blizn. Najlepszym sposobem leczenia blizn potrądzikowych jest więc zapobieganie samemu trądzikowi!

Istnieje kilka rodzajów terapii, stosowanych w zależności od postaci i stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta, wpływu na jakość jego życia, przebytych wcześniej zabiegów, itp.  Miejscowo, trądzik może być leczony

miejscowe leki przeciwzapalne, takie jak nadtlenek benzoilu, mogą być stosowane w leczeniu zmian zapalnych

Lekarz może również przepisać krem nawilżający oraz kosmetyk na bazie kwasów owocowych alfa lub beta (kwas salicylowy), aby przyspieszyć zanikanie śladów trądziku, które nie są uznawane za prawdziwe blizny, ponieważ znikają samoistnie.

 

Zmiany trądzikowe powinny być leczone jak najszybciej, ponieważ gdy już się pojawią, trudniej jest się ich pozbyć. Ponadto, blizny mogą być leczone tylko wtedy, gdy trądzik jest uważany za "wyleczony", tj. gdy nie ma nawrotów przez co najmniej rok. Zbyt wczesna interwencja może wywołać reakcję zapalną... i nowy wybuch trądziku.

Tagi

Polecane serwisy: